Podróż z Kotem

Planując dłuższą podróż trzeba pamiętać, że każdy kot może reagować na nią inaczej. 
Zdarza się, że kot z nieukrywaną ciekawością będzie zaglądał do samochodu, 
a potem bez problemu wejdzie do transportera, by spokojnie przespać całą podróż. Jednak 
dla części z nich będzie to stresujące przeżycie i zamiast w transporterze spędzą podróż schowane głęboko pod fotelem, bądź drżąc z nerwów całą drogę będą czuwały. W związku z tym warto odpowiednio wcześniej udać się do lekarza weterynarii i porozmawiać o zastosowaniu środków wyciszających, które delikatnie lecz skutecznie pomogą złagodzić stres związany z podróżą.
W czasie podróży powinno się zapewnić kotu możliwie jak najbardziej komfortowe i bezpieczne warunku. W przypadku, gdy podróż ma trwać kilka godzin, a kot ma spędzić ją w transporterze musi być on odpowiednich rozmiarów – kot musi mieć możliwość położenia się na boku 
oraz obrócenia wokół własnej osi.
Dobrym rozwiązaniem są transportery plastikowe, które zapewniają kotu nie tylko bezpieczeństwo, ale także stabilne podłoże. Warto włożyć do transportera coś, co pachnie naszym domem i kotem, np. kocyk lub sweter. Natomiast na wierzchu dobrze będzie umieścić chłonny podkład na wypadek gdyby kto zaczął wymiotować lub dostał biegunki.
Pomocne mogą okazać się również kocie feromony w spray’u. Na kilkanaście minut 
przed włożeniem kota należy wypsikać feromonami wnętrze transportera, ewentualnie popsikać nimi bawełnianą szmatkę lub gazę i włożyć ją do środka. W przypadku niektórych kotów skuteczna może okazać się także feromonowa obroża, ale tylko pod warunkiem, że jej noszenie nie wywołuje dodatkowego stresu u zwierzęcia. Jeżeli nasz pupil lubi przesiadywać w miejscach zaciemnionych można na czas podróży przykryć transporter jakąś tkaniną, ale w taki sposób, by została zachowana prawidłowa cyrkulacja powietrza.
Prawdopodobnie w czasie podróży kot nie będzie chciał jeść ani pić. Mimo to należy mieć przygotowaną w butelce wodę oraz mieszczkę, by podczas postoju spróbować podać kotu wodę, jednak nie można go zmuszać do picia. Otwierając transporter należy uważać, by zestresowany zwierzak nie uciekł z samochodu. Chcąc zapewnić naszemu pupilowi bezpieczeństwo warto wcześniej założyć mu szelki, ponieważ przerażone zwierzę może zacząć uciekać na oślep, 
a wtedy nie zareaguje na nasze nawoływania.

Comments are closed.